نحوه تجزیه و تحلیل روندها با روبان های میانگین متحرک

در این مقاله از آموزش فارکس به نحوه تجزیه و تحلیل روندها با روبان های میانگین متحرک می پردازیم. روبان میانگین متحرک چیست؟

نوار میانگین متحرک مجموعه‌ای از میانگین‌های متحرک با طول‌های مختلف است که بر روی نمودار ترسیم شده‌اند.

ایده اصلی پشت مفهوم “روبان های میانگین متحرک” این است که به جای استفاده از یک یا دو میانگین متحرک در نمودار، از دسته ای از میانگین های متحرک استفاده می کنید، معمولا بین 6 تا 16 میانگین متحرک (یا بیشتر).

همه در یک نمودار.

بیایید به یک مثال نگاه کنیم…

نحوه تجزیه و تحلیل روندها با روبان های میانگین متحرک

معامله گران می توانند قدرت یک روند را با مشاهده صاف بودن روبان تعیین کنند و همچنین با مشاهده قیمت در رابطه با روبان، مناطق کلیدی حمایت یا مقاومت را شناسایی کنند.

نحوه تنظیم یک روبان میانگین متحرک

یک سوال رایج این است که “از چند میانگین متحرک استفاده می کنم؟”

این واقعا به معامله گر بستگی دارد. برخی از معامله گران دوست دارند از شش تا هشت میانگین متحرک ساده (SMA) در 10 بازه زمانی استفاده کنند، مانند SMA های 10، 20، 30، 40، 50 و 60 روزه.

معامله‌گران دیگر دوست دارند با میانگین متحرک SIXTEEN (یا بیشتر) ساده که از SMA 50 روزه تا 200 روزه متغیر است و همه چیزهای بین آن را تنظیم کنند.

استدلال برای استفاده از MA های بلند مدت این است که نگاه دقیق تری به روند کلی می دهد. سپس سایر معامله گران دوست دارند از میانگین متحرک نمایی به جای میانگین متحرک ساده استفاده کنند. بنابراین واقعاً یک موضوع ترجیحی است.

پاسخگویی نوار میانگین متحرک را می توان با موارد زیر تنظیم کرد:

  1. تغییر تعداد دوره های زمانی استفاده شده در میانگین متحرک
  2. تغییر نوع میانگین متحرک از میانگین متحرک ساده (SMA) به میانگین متحرک نمایی (EMA)

هرچه تعداد دوره‌های مورد استفاده در انتخاب MA برای اضافه کردن به نمودار کوتاه‌تر باشد، نوار میانگین متحرک نسبت به تغییرات جزئی قیمت حساس‌تر است. استفاده از میانگین های متحرک با تعداد دوره های بیشتر (مانند 200) حساس تر و روان تر است.

چگونه با روبان های میانگین متحرک معامله کنیم

1. یک نوار میانگین متحرک در حال زیاد شدن، پایان بالقوه یک روند را نشان می دهد.

وقتی میانگین‌های متحرک شروع به بزرگ شدن و جدا شدن می‌کنند، که به آن “گسترش نواری” نیز می‌گویند، این نشان می‌دهد که جهت قیمت اخیر به یک حد نهایی رسیده است و می‌تواند پایان یک روند باشد.

هر میانگین متحرک را به عنوان یک آهنربا در نظر بگیرید و آنها جذب یکدیگر می شوند. آنها نمی خواهند برای مدت طولانی از یکدیگر دور باشند. بنابراین وقتی آنها هستند، می خواهند آن فاصله را ببندند.

2. یک روبان میانگین متحرک انعقاد کننده یک تغییر احتمالی در روند را نشان می دهد.

هنگامی که میانگین های متحرک شروع به همگرا شدن و نزدیک شدن به یکدیگر می کنند، که به آن “انقباض نواری” نیز می گویند، احتمالاً تغییر روند آغاز شده است.

پس از حرکت شدید قیمت در یک جهت، ابتدا متوجه خواهید شد که میانگین های متحرک کوتاه مدت همگرا می شوند. میانگین های متحرک بلندمدت به آرامی همگرا می شوند.

3. روبان میانگین متحرک موازی روند قوی را نشان می دهد.

هنگامی که نوارهای میانگین متحرک موازی و با فاصله یکسان هستند، این بدان معنی است که روند فعلی قوی است. همه میانگین‌های متحرک در «توافق» هستند زیرا با هم حرکت می‌کنند.

به فاصله بین میانگین های متحرک توجه کنید

برخی از معامله‌گران این اشتباه را مرتکب می‌شوند که فقط زمانی که میانگین‌های متحرک «تقاطع» یا «پیچ می‌شوند» به آن توجه می‌کنند.

در حالی که نظارت بر زمانی که میانگین‌های متحرک کوتاه‌مدت از میانگین‌های متحرک بلندمدت بالاتر می‌روند (یا کمتر) مهم است، نظارت بر فاصله بین میانگین‌های متحرک نیز مهم است.

موقعیت میانگین متحرک کوتاه مدت نسبت به میانگین متحرک بلند مدت جهت روند (پایین، خنثی، بالا) را نشان می دهد.

فاصله بین میانگین های متحرک، قدرت روند (ضعیف، خنثی، قوی) را نشان می دهد.

مثال روبان میانگین متحرک

بیایید نگاهی به نوار میانگین متحرک اعمال شده بر GBP / USD در نمودار 1 ساعته بیندازیم.

مثال روبان میانگین متحرک

آیا می توانید تغییرات روند را ببینید؟

مثال روبان میانگین متحرک

در نمودار بالا، با نگاه کردن به زمانی که میانگین متحرک شروع به عبور یا “پیچش” پایین یا بالاتر می کند، می توانید به راحتی روندهای صعودی یا نزولی را شناسایی کنید.

گسترش روبان یا افزایش فاصله بین میانگین های متحرک پایان روند فعلی را نشان می دهد.

انقباض روبان یا باریک شدن فاصله بین میانگین های متحرک نشان دهنده شروع یک روند جدید است.

در سایت تریدر اف ایکس می توانید با ثبت نام در بروکر های مثل بروکر آلپاری، بروکر لایت فایننس، بروکر ارانته و بروکر stp trading ثبت نام کنید، و آموزش ها را در حساب دمو هر بروکر تست کنید.

4.3/5
لینک کوتاه مقاله

https://traderfx.ir/?p=9576

Picture of  تریدر اف ایکس

تریدر اف ایکس

وب سایت تریدر اف ایکس مجموعه ای از آموزش ها و ابزارهای و مرجعی پاسخگو به نیازهای معامله کردن در بازار فارکس شماست. تیم تریدر اف ایکس همیشه در تلاش است تا بهترین آموزش ها با بالاترین سود در بازار فارکس ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید