چگونه از معاملات فارکس کسب درآمد کنیم؟! – تریدر اف ایکس

تجارت فارکس چیست؟

بازار فارکس (که به عنوان FX یا ارز خارجی نیز شناخته می شود) به بازار جهانی اشاره می‌کند که در آن بانک‌ها، مؤسسات و افراد نرخ مبادله بین ارزهای فیات را تخمین می‌زنند. بازار فارکس بزرگترین بازار مالی در جهان است. در این مقاله به آموزش فارکس در مورد کسب سود از معاملات فارکس می پردازیم.

معاملات فارکس چگونه کار می کند؟

به عنوان یک معامله گر فارکس، شما افزایش یا کاهش قیمت یک ارز در برابر ارز دیگر را پیش بینی می‌کنید. بنابراین «معاملات فارکس» را می‌توان به عنوان فرآیند داد و ستد قیمت ارز برای تلاش برای کسب سود تعریف کرد.

ارزش یک ارز تحت تأثیر رویدادهای اقتصادی، سیاسی، جغرافیایی و جریان‌های تجاری و مالی است. انجام معامله در بازار ارز ساده است. فوت و فن یک معامله بسیار شبیه آن چیزی است که در سایر بازارهای مالی (مانند بازار سهام) یافت می‌شود. بنابراین اگر تجربه‌ای در معامله دارید، باید بتوانید خیلی سریع آن را انتخاب کنید. هدف از معاملات فارکس مبادله یک ارز با ارز دیگر با انتظار تغییر قیمت است. به طور دقیق‌تر، ارزش ارزی که خریداری کرده اید در مقایسه با ارزی که فروخته‌اید افزایش می یابد. با افتتاح حساب در یکی از بروکرهای معتبر فارکس ( آلپاری، آمارکتس و … ) می توانید به طور دقیق مشاهده کنید.

چگونه از معاملات فارکس کسب درآمد کنیم؟! - تریدر اف ایکس

برای مثال:

فعالیت معامله‌گرهاEURUSD
شما 10000 یورو با نرخ مبادله 1800/1 EUR / USD  خریداری می کنید.10000+*11800-
دو هفته بعد، 10000 یورو خود را با نرخ مبادله 1.2500 به دلار آمریکا تبدیل می کنید.10000-**12500+
شما 700 دلار سود کسب می کنید.0700+

*EUR 10000 x 18/1 = US $11800

**EUR 10000 x 25/1 = US $12500

نرخ مبادله صرفاً نسبت یک ارز در برابر ارز دیگر است. برای مثال، نرخ مبادله USD / CHF نشان می‌دهد که چند دلار آمریکا می‌تواند یک فرانک سوئیس بخرد، یا چند فرانک سوئیس برای خرید یک دلار آمریکا نیاز دارید.

نحوه پیش‌بینی قیمت‌ها در فارکس

ارزها همیشه به صورت جفت مبادله می‌شوند، مانند GBP / USD یا USD / JPY. دلیل قیمت گذاری آنها به صورت جفت این است که در هر معامله ارزی، شما همزمان یک ارز را می خرید و دیگری را می فروشید.

چگونه می دانید چه ارزی را می‌خرید و کدام را می فروشید؟ سوال عالی! اینجاست که مفاهیم ارزهای پایه و عرضه‌شده در بازار سهام به میان می‌آیند… .

ارز پایه و عرضه شده

هر زمان که یک موقعیت باز در معاملات فارکس دارید، یک ارز را با ارز دیگری مبادله می کنید. ارزها نسبت به سایر ارزها نقل شده است. در اینجا نمونه‌ای از نرخ ارز خارجی پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا آورده شده است:

چگونه از معاملات فارکس کسب درآمد کنیم؟! - تریدر اف ایکس

اولین ارز فهرست شده در سمت چپ اسلش (”/“) به عنوان ارز پایه شناخته می شود (در این مثال، پوند بریتانیا). ارز پایه عنصر مرجع برای نرخ مبادله جفت ارز است. همیشه ارزش یک را دارد. دومین ارز فهرست شده در سمت راست، ارز مظنه (در این مثال، دلار آمریکا) نامیده می‌شود.

هنگام خرید، نرخ مبادله به شما می‌گوید که برای خرید یک واحد از ارز پایه، چقدر باید بر حسب واحد ارز مظنه بپردازید. در مثال بالا، برای خرید 1 پوند انگلیس باید 1.21228 دلار آمریکا بپردازید. هنگام فروش، نرخ مبادله به شما می‌گوید که چند واحد از ارز مظنه را برای فروش یک واحد ارز پایه دریافت می‌کنید. در مثال بالا، با فروش 1 پوند انگلیس، 1.21228 دلار آمریکا دریافت خواهید کرد.

نرخ مبادله یا «قیمت» نشان‌دهنده مقداری از ارز مظنه‌ای است که برای دریافت یک واحد از ارز پایه مورد نیاز است.

اگر EUR / USD بخرید به این معنی است که شما ارز پایه را می‌خرید و همزمان ارز مظنه را می‌فروشید. به قولی، «یورو بخر، دلار بفروش».

  • اگر باور داشته باشید که ارز پایه نسبت به ارز مظنه افزایش (ارزش افزایش) پیدا می کند، جفت را می‌خرید.
  • اگر فکر می‌کنید ارز پایه نسبت به ارز مظنه کاهش می یابد (ارزش خود را از دست می دهد) جفت را می‌فروشید.

با وجود این همه جفت ارز برای معامله، بروکرهای فارکس چگونه می‌دانند که کدام ارز را به عنوان ارز پایه و ارز مظنه فهرست کنند؟ خوشبختانه نحوه عرضه جفت ارزها در بازار فارکس استاندارد شده است. ممکن است متوجه شده باشید که ارزهایی که به عنوان یک جفت ارز عرضه می‌شوند معمولاً با یک کاراکتر اسلش  (”/“) از هم جدا می‌شوند.

فقط بدانید که این یک موضوع ترجیحی است و ممکن است اسلش حذف شود یا با نقطه، خط تیره یا اصلاً هیچ چیزی جایگزین شود. به عنوان مثال، برخی از معامله گران ممکن است EUR / USD” را به صورت “EUR USD” یا “EURUSD” تایپ کنند که معنی همه آن‌ها یکسان است.

«خرید» و «فروش»

ابتدا باید تعیین کنید که قصد خرید دارید یا فروش. اگر می خواهید بخرید (که در واقع به معنای خرید ارز پایه و فروش ارز مظنه است)، می‌خواهید ارزش ارز پایه افزایش یابد و سپس آن را با قیمت بالاتری بفروشید. در بازار سهام به آن “پوزیشن لانگ” می گویند. فقط به یاد داشته باشید:  long= خرید.

اگر می خواهید بفروشید (که در واقع به معنای فروش ارز پایه و خرید ارز مظنه است)، می‌خواهید ارزش ارز پایه کاهش یابد و سپس آن را با قیمت پایین‌تری بازخرید کنید. در بازار سهام به آن «پوزیشن شورت» می‌گویند. فقط به یاد داشته باشید: Short = فروش.

BID، ASK و اسپرد

تمام مظنه‌های فارکس با دو قیمت پیشنهادی و درخواستی ذکر می‌شوند. به طورکلی، قیمت پیشنهادی کمتر از قیمت درخواستی است.

چگونه از معاملات فارکس کسب درآمد کنیم؟! - تریدر اف ایکس

“قیمت BID” چیست؟

قیمت پیشنهادی قیمتی است که بروکر شما مایل به خرید ارز پایه در ازای ارز مظنه است. این بدان معناست که قیمت پیشنهادی بهترین قیمت موجود است که شما می توانید به بازار بفروشید. چنانچه می‌خواهید چیزی را بفروشید، بروکر آن را به قیمت پیشنهادی از شما می‌خرد.

“قیمت ASK” چیست؟

قیمت درخواستی قیمتی است که بروکر شما ارز پایه را در ازای ارز مظنه می‌فروشد. این بدان معنی است که قیمت درخواستی بهترین قیمت موجود است که می توانید از بازار خرید کنید. کلمه دیگر برای قیمت درخواستی، قیمت عرضه است. اگر می‌خواهید چیزی بخرید، بروکر آن را به قیمت درخواستی به شما می‌فروشد (یا پیشنهاد می‌دهد).

“اسپرد” چیست؟

تفاوت بین قیمت پیشنهادی و درخواستی به عنوان Spread شناخته می شود. در مظنه EUR / USD بالا، قیمت پیشنهادی 1.34568 و قیمت درخواستی 1.34588 است. ببینید چگونه این بروکر معامله پول خود را برای شما آسان می کند. اگر می خواهید یورو را بفروشید، روی “فروش” کلیک کنید و یورو را به قیمت 1.34568 می فروشید. اگر می خواهید یورو بخرید، روی “خرید” کلیک کنید و یورو را با قیمت 1.34588 خریداری کنید. در اینجا تصویری وجود دارد که همه چیزهایی را که در این درس پوشش داده‌ایم گرد هم می‌آورد:

چگونه از معاملات فارکس کسب درآمد کنیم؟! - تریدر اف ایکس

دیدگاهتان را بنویسید