اهرم، یک چاقوی دو لبه leverage

در این مقاله از معامله گر سه بعدی با اهرم، که یک چاقوی دو لبه است آشنا می شویم. اگر شما در صرافی بایننس یا بیت مکس معامله کرده باشید حتماً با مفهوم اهرم یا لورج آشنایی دارید. این ابزار به شما اجازه میدهد با پولی بیشتر از اصل سرمایه تان معامله کنید. مثلاً در صرافی بایننس شما می توانید تا لورج 125را هم انتخاب کنید و این یعنی صرافی به شما اجازه می دهد معامله ای را به ارزش حداکثر ۱۲۵برابر مقدار سرمایه تان انجام دهید.

البته شما می توانید از اهرم های پایین تر مثل 5 ،2یا هر مقداری که دوست دارید استفاده کنید. بگذارید ساده تر بگویم فرض کنید موجودی حساب شما 1000دلار است حالا اگر اهرم شما یک باشد یعنی اصلا استفاده نکنید فقط می توانید یک معامله حداکثر هزار دلاری انجام دهید. ولی اگر اهرم یا لورج شما ۵باشد می توانید یک معامله حداکثر ۵هزار دلاری برای خودتان باز کنید و در واقع وقتی از اهرم ۵استفاده می کنید مثل این میماند که روی معامله ای که بر اساس سرمایه هزار دلاری شما انجام میشود سودتان ۵برابر محاسبه میشود یعنی اگر بدون اهرم روی یک معامله ۱۰۰۰دلاری ده درصد سود کنید ۱۰۰دلار به حساب شما اضافه می شود ولی اگر از اهرم 5استفاده کنید سودتان ۵برابر می شود یعنی معادل ۵۰درصد 1000دلار سود می کنید که می شود 500دلار. (البته ده درصد 5000 دلار هم میشود 500دلار) به نظر فوقالعاده است اما واقعیت این است که اصلاً این طور نیست چون به همان اندازه که استفاده از اهرم سود های شما را چند برابر میکند ضرر های شما را نیز چند برابر میکند.

اما این همه ماجرا نیست استفاده نادرست از این ابزار میتواند منجر به نابودی و از بین رفتن کل حساب شما شود مثلا وقتی شما از اهرم 5استفاده میکنید به محض این که معامله به ۲۰درصد ضرر برسد چون اهرم شما ۵بوده است ضررتان به ۱۰۰درصد رسیده است و صرافی کل پولی را که شما وارد معامله کرده بودید برمیدارد و در بازارهای مالی به این حالت لیکویید شدن میگویند. حالا سوال اصلی این است که چرا صرافیها دوست دارند به ما لورج بدهند و این همه روی این اهرم ها تبلیغات میکنند؟ پاسخ خیلی ساده است وقتی شما از اهرم استفاده میکنید معاملاتی با حجم هایی بیشتر و بزرگتر انجام می دهید و در نتیجه صرافی کارمزد بیشتری از شمامیگیرد.

اما به نظر من این نمی تواند دلیل اصلی باشد صرافی ها در ارز های دیجیتال و بروکرها در بازار فارکس میدانند که اکثر معاملهگران ها بدون ضریب اهرم یا لورج نیز شکست میخورند و با قرار دادن این ابزار در اختیار معامله گر ها ضریب خطای آنها را چندین برابر میکند و در نتیجه در اثر اشتباه معامله گر ها کل حساب آنها را صاحب می شوند.
به نظر من استفاده نادرست از این ابزار مثل تزریق آمپول سوما در بدنسازی میماند. این آمپول کاری که میکند این است که سلولهای سرطانی خاموش و بدون دردسر در بدن بدنساز ها را بیدار میکند و خیلی وقت ها نیز منجر به مرگ آنها میشود.
حالا یک سوال پیش میآید که بالاخره از لورج استفاده بکنیم یا نه؟ یا اصلا اهرم خوب است یا نه؟ مجبورم پاسخ این سوال را در قالب یک سوال جواب بدهم، به نظر شما یک چاقوی تیز در دست پروفسور سمیعی خوب است یا بد؟ حالا در دست آن آدم که معروف به خفاش شب بود چی؟!

در سایت تریدر اف ایکس که یک مرجع تخصصی فارکس در ایران می باشد، با مراجعه به این سایت می توانید با ثبت نام در بروکر های مثل بروکر آلپاری، بروکر لایت فایننس، بروکر ارانته و بروکر stp trading ثبت نام کنید، و آموزش ها را در حساب های مجازی پیاده سازی کنید.

لینک کوتاه مقاله

https://traderfx.ir/?p=9956

مدرس دوره

استاد مهربان

سطح دوره​

فوق پیشرفته

تعداد جلسات​

73 ویدیو

هزینه دوره​

کاملا رایگان

Question mark

هر گونه سوال، پیشنهاد یا انتقادی در رابطه با دوره رایگان آموزش اکسپرت دارید در بخش دیدگاه‌ها مطرح نمایید تا بتوانیم بهترین آموزش ها را برای شما علاقمندان به آموزش ربات نویسی تهیه کنیم.