چگونه با الگوهای مثلثی معامله کنیم

در این مقاله از آموزش فارکس به یک این سوال می خواهیم پاسخ دهیم: چگونه با الگوهای مثلثی معامله کنیم. الگوی نمودار مثلثی شامل حرکت قیمت به سمت محدوده‌ای فشرده‌تر با گذشت زمان است و نمایش نمودارها نبرد بین خریداران و فروشندگان را ارائه می‌دهد.

الگوی مثلثی به طور کلی به عنوان “الگوی ادامه دهنده” شناخته می شود، به این معنی که پس از تکمیل الگو، فرض می شود که قیمت در جهت روندی که قبل از ظاهر شدن الگو حرکت می کرد، ادامه می یابد.

به طور کلی الگوی مثلث زمانی در حال شکل گیری در نظر گرفته می شود که شامل حداقل پنج لمس حمایت و مقاومت باشد.

به عنوان مثال، سه لمس خط حمایت و دو لمس برای خط مقاومت. یا برعکس.

سه نوع تشکیل نمودار مثلثی وجود دارد: مثلث متقارن، مثلث صعودی و مثلث نزولی

چگونه با الگوهای مثلثی معامله کنیم

الگوی مثلث متقارن

مثلث متقارن شکل نموداری است که در آن شیب نقاط بالای قیمت و شیب پایین‌ترین قیمت با هم همگرا می‌شوند تا جایی که شبیه یک مثلث به نظر می‌رسد.

اتفاقی که در طول این شکل‌گیری می‌افتد اینکه بازار در حال رسیدن به اوج‌های پایین‌تر و پایین‌ترین قیمت‌ها است. این بدان معناست که نه خریداران و نه فروشندگان به اندازه کافی قیمت را فشار نمی دهند تا روند مشخصی ایجاد کنند. اگر این یک نبرد بین خریداران و فروشندگان بود، آن وقت یک تساوی بود.

در نمودار بالا، می بینیم که نه خریداران و نه فروشندگان نمی توانند قیمت را در جهت خود فشار دهند. وقتی این اتفاق می‌افتد، ما اوج‌های پایین‌تر و پایین‌های بالاتر می‌گیریم.

وقتی این دو شیب به هم نزدیکتر می شوند، به این معنی است که یک شکاف در حال نزدیک شدن است. ما نمی دانیم که این شکست در چه جهتی خواهد بود، اما می دانیم که به احتمال زیاد بازار شروع به کار خواهد کرد. در نهایت یک طرف بازار تسلیم خواهد شد.

پس چگونه می توانیم از این مزیت استفاده کنیم؟ساده.

می‌توانیم سفارش‌های ورودی را بالای شیب ارتفاعات پایین‌تر و زیر شیب پایین‌های بالاتر مثلث متقارن قرار دهیم. از آنجایی که ما از قبل می دانیم که قیمت در حال افزایش است، می توانیم به هر سمتی که بازار حرکت می کند، حرکت کنیم.

در این مثال، اگر یک سفارش ورودی بالاتر از شیب ارتفاعات پایین‌تر قرار می‌دادیم، برای یک سواری خوب همراه می‌شدیم. اگر سفارش ورودی دیگری را در زیر شیب پایین ترین سطح قرار داده بودید، به محض دریافت اولین سفارش آن را لغو می کردید.

الگوی مثلث صعودی

الگوی مثلث صعودی نوعی الگوی نمودار مثلثی است که زمانی اتفاق می‌افتد که سطح مقاومت و شیب پایین‌های بالاتر وجود داشته باشد.

آنچه در این مدت اتفاق می افتد این است که سطح مشخصی وجود دارد که به نظر می رسد خریداران نمی توانند از آن تجاوز کنند. با این حال، آنها به تدریج شروع به بالا بردن قیمت می کنند، همانطور که پایین ترین سطح نشان می دهد.

الگوی مثلث صعودی
الگوی مثلث صعودی

در نمودار بالا، می بینید که خریداران شروع به افزایش قدرت می کنند، زیرا نمودار پایین تر می رود. آنها همچنان بر روی آن سطح مقاومت فشار می آورند و در نتیجه، شکست احتمالی رخ می دهد.

حال سوال اینکه «به کدام سمت خواهد رفت؟ آیا خریداران می‌توانند آن سطح را بشکنند یا مقاومت بسیار قوی خواهد بود؟»

بسیاری از کتاب های نمودار به شما می گویند که در بیشتر موارد، خریداران در این نبرد پیروز می شوند و قیمت از مقاومت عبور می کند.

با این حال، تجربه ما این بوده که همیشه اینطور نیست.

گاهی اوقات سطح مقاومت خیلی قوی است و قدرت خرید کافی برای عبور از آن وجود ندارد. در بیشتر مواقع، قیمت در واقع بالا می رود. نکته ای که ما سعی داریم به آن اشاره کنیم اینکه شما نباید وسواس داشته باشید که قیمت به کدام سمت می رود، بلکه باید برای حرکت در هر جهت آماده باشید.

در این حالت، یک دستور ورودی را در بالای خط مقاومت و زیر شیب پایین‌ترین سطح قرار می‌دهیم.

در این سناریو، خریداران نبرد را باختند و قیمت به سمت پایین نزول کرد! می بینید که قطره تقریباً به اندازه ارتفاع شکل گیری مثلث بوده است.

اگر معامله  کوتاه مدت خود را زیر پایین مثلث باز کرده بودید ، می‌توانستید مقداری از این پیپ ها را بگیرید.

الگوی مثلث نزولی

همانطور که احتمالا حدس زده اید، مثلث های نزولی دقیقا برعکس مثلث های صعودی هستند (ما می دانستیم که شما باهوش هستید!).

در الگوهای نمودار مثلثی نزولی، رشته ای از قله ها پایین تر وجود دارد که خط بالایی را تشکیل می دهد. خط پایین سطح حمایتی است که به نظر نمی رسد قیمت در آن شکسته شود.

در نمودار بالا، می بینید که قیمت به تدریج در حال رسیدن به اوج های پایین تری است که به ما می گوید که فروشندگان شروع به کسب قدرت در برابر خریداران کرده اند.

در حال حاضر بیشتر اوقات، و ما می گوییم MOST، قیمت در نهایت خط حمایت را می شکند و به کاهش خود ادامه می دهد.

با این حال، در برخی موارد، خط حمایت بیش از حد قوی خواهد بود و قیمت از آن خارج می شود و حرکتی قوی به سمت بالا انجام می دهد.

خبر خوب این است که برای ما مهم نیست که قیمت به کجا می رود. فقط می دانیم که قرار است به جایی برود. در این مورد، ما دستورات ورودی را در بالای خط بالا (بالای پایین) و زیر خط حمایت قرار می دهیم.

در این مورد، قیمت در نهایت از بالای الگوی مثلث شکسته شد. پس از شکست صعودی، با همان فاصله عمودی ارتفاع مثلث، به سمت بالاتر حرکت کرد.

قرار دادن یک دستور ورودی در بالای مثلث و رفتن به سمت هدفی به بلندی ارتفاع سازه، سود خوبی به همراه خواهد داشت.

در سایت تریدر اف ایکس می توانید با ثبت نام در بروکر های مثل بروکر آلپاری، بروکر لایت فایننس، بروکر ارانته و بروکر stp trading ثبت نام کنید، و آموزش ها را در حساب دمو هر بروکر تست کنید.

4.3/5
لینک کوتاه مقاله

https://traderfx.ir/?p=11664

Picture of  تریدر اف ایکس

تریدر اف ایکس

وب سایت تریدر اف ایکس مجموعه ای از آموزش ها و ابزارهای و مرجعی پاسخگو به نیازهای معامله کردن در بازار فارکس شماست. تیم تریدر اف ایکس همیشه در تلاش است تا بهترین آموزش ها با بالاترین سود در بازار فارکس ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید