راه های شناخت الگوهای هارمونیک – تریدر اف ایکس

یک الگوی قیمتی هارمونیک بالقوه را پیدا کنید

در این مقاله از آموزش فارکس به راه های شناخت الگوهای هارمونیک در فارکس می پردازیم. همانطور که ممکن است حدس زده باشید، سود بردن از راه های شناخت الگوهای هارمونیک به این معناست که بتوانید آن راه های شناخت الگوهای هارمونیکالگوهای ‘عالی’ را شناسایی کنید و پس از تکمیل آنها خرید یا فروش کنید.

سه مرحله اساسی در راه های تشخیص الگوهای قیمت هارمونیک وجود دارد که به شرح زیر است اما برای اینکه بتوانید راه های شناخت الگوی هارمونیک ابتدا در یک بروکرهای معتبر فارکس مثل آلپاری افتتاح حساب کنید.

 1. یک الگوی قیمتی هارمونیک بالقوه را پیدا کنید.
 2. آن را اندازه گیری کنید.
 3. با تکمیل آن الگو شروع به خرید یا فروش کنید.

در این آموزش فارکس با دنبال کردن این سه مرحله اساسی، میتونید تنظیماتی را با احتمال بالا پیدا کنید که به شما کمک می‌کنه آن پیپ‌های بسیار دوست‌داشتنی را بگیرید. بیایید این روند را در عمل ببینیم!

اوه وای، به نظر میرسه یک الگوی قیمت هارمونیک بالقوه، در این مرحله از زمان، ما دقیقاً مطمئن نیستیم که چه نوع الگوی است. به نظر میرسه که سه درایو باشه، اما میتونه خفاش یا خرچنگ باشد… .هک، حتی میتواند یک گوزن باشه! 🦌 در هر صورت، بیایید آن نقاط معکوس را برچسب گذاری کنیم.

الگوی قیمت هارمونیک بالقوه را اندازه گیری کنید

با استفاده از اندیکاتور فیبوناچی، یک خودکار و یک تکه کاغذ، اجازه دهید مشاهدات خود را فهرست کنیم.

 • حرکت BC برابر با 0/618 اصلاح حرکت AB است.
 • حرکت 1.272 CD همان حرکت BC است.
 • طول AB تقریباً برابر با طول CD است.

این الگو واجد شرایط یک الگوی ABCD صعودی است که یک سیگنال خرید قوی می باشه.

راه های شناخت الگوهای هارمونیک - تریدر اف ایکس

با تکمیل الگوی قیمت هارمونیک، خرید یا فروش کنید

پس از تکمیل الگو، تنها کاری که باید انجام بدین اینکه با سفارش خرید یا فروش پاسخ مناسب بدین. در این حالت، باید در نقطه D، که 1/272 فیبوناچی حرکت CB است، خرید کنید و حد ضرر خود را چند پیپ زیر قیمت ورودی خود قرار بدین.

آیا این واقعا به این سادگی است؟! نه دقیقا. مشکل الگوهای قیمت هارمونیک اینکه آنقدر عالی هستند که به سختی می توان آنها را تشخیص داد. بیش از دانستن مراحل، باید چشمان شاهینی داشته باشید تا الگوهای قیمت هارمونیک بالقوه را تشخیص دهید و برای جلوگیری از پریدن اسلحه و ورود قبل از تکمیل الگو، صبر زیادی داشته باشین.

راه های شناخت الگوهای هارمونیک - تریدر اف ایکس

واگرایی های معاملاتی الگوهای هارمونیک

یکی از راه های شناخت الگوهای هارمونیک آشنایی با معاماگر یک روش کم ریسک برای فروش نزدیک به بالا یا خرید نزدیک به پایین یک روند وجود داشت، چیه؟ اگر قبلاً در موقعیت طولانی قرار داشتید و میتونستید از قبل مکان مناسب برای خروج را به جای تماشای سودهای غیرقابل درک خود پیدا کنید. اگر باور داشته باشید که یک جفت ارز همچنان به ریزش خود ادامه می‌دهد، اما میخواین با قیمتی بهتر یا ورود با ریسک کمتر، کوتاهی کنید؟ خوب حدس بزن چی؟ راهی هست! به آن معاملات واگرایی می گویند.

به طور خلاصه، واگرایی را می توان با مقایسه عملکرد قیمت و حرکت یک اندیکاتور مشاهده کرد. واقعاً مهم نیست که از چه اندیکاتوری استفاده می کنید. میتونید از RSI، MACD، Stochasti، CCI و غیره استفاده کنید.

نکته مهم در مورد واگرایی ها این است که میتونید از آنها به عنوان اندیکاتور اصلی استفاده کنید و پس از مدتی تمرین، تشخیص آن چندان دشوار نیست. هنگامی که به درستی معامله شود، میتونید با واگرایی سود کنید. بهترین چیز در مورد واگرایی این است که شما معمولاً نزدیک به پایین خرید می کنید یا نزدیک به بالا می فروشید. این باعث میشه ریسک معاملات شما نسبت به سود احتمالی شما بسیار کوچک باشد.

به تفکر خودتان نظم ببخشید

فقط به «بالاترین ها» و «پایین ترین ها» فکر کنید. قیمت و حرکت معمولاً دست در دست هم مانند آووکادو و نان تست، هانسل و گرتل، ریو و کن، بتمن و رابین، جی زی و بیانسه، کوبی و شاک، نمک و فلفل دست به دست می‌شوند… شما نکته را متوجه می‌شوید. اگر قیمت در حال رسیدن به سطوح مقاومتی بالاتر است، اندیکاتور نیز باید اوج های بالاتر از آن را تشکیل دهد.

اما اگر قیمت به پایین‌ترین حد برسد، اندیکاتور نیز باید پایین‌ترین سطح را ایجاد کند. اگر آنها نباشند، به این معنی است که قیمت و اندیکاتور از یکدیگر واگرا می شوند. و به همین دلیل است که به آن ‘واگرایی’ می گویند. تجارت واگرایی یک ابزار عالی برای داشتن در جعبه ابزار شماست، زیرا واگرایی ها به شما سیگنال می دهند که اتفاق عجیبی در حال وقوع است و باید توجه بیشتری داشته باشید.

استفاده از معاملات واگرایی میتوند در تشخیص روند ضعیف یا معکوس شدن حرکت مفید باشه. حتی گاهی میتونید از آن به عنوان سیگنالی برای ادامه روند استفاده کنید!

دو نوع واگرایی وجود دارد:

 • منظم
 • پنهان شده است

واگرایی صعودی منظم

اگر قیمت به پایین‌ترین حد (LL) میرسه، اما اندیکاتور پایین‌ترین سطح (HL) را ایجاد می‌کنه، این به عنوان واگرایی منظم صعودی در نظر گرفته میشه. این معمولاً در پایان یک روند نزولی رخ میده. پس از ایجاد یک کف دوم، اگر اندیکاتور نتونه به پایین ترین حد جدید برسه، این احتمال وجود داره که قیمت افزایشی باشه، زیرا به طور معمول انتظار میره قیمت و حرکت در یک راستا با یکدیگر حرکت کنند. در زیر تصویری وجود دارد که یک واگرایی منظم صعودی را به تصویر می‌کشد.پس درنتیجه یکی از راه های شناخت الگوهای هارمونیک در نظر گرفتن واگرایی صعودی منظم است .

راه های شناخت الگوهای هارمونیک - تریدر اف ایکس

واگرایی نزولی منظم

حالا، اگر قیمت بالا باشه (HH)، اما اندیکاتور بالاتر باشه (LH)، پس شما واگرایی نزولی منظم دارین. این نوع واگرایی را می توان در UPTREND یافت. پس از اینکه قیمت به دومین اوج رسید، اگر اندیکاتور به بالاترین حد پایین‌تر رسید، احتمالاً میتونید انتظار داشته باشید که قیمت معکوس بشه و کاهش یابد.

در تصویر زیر می بینیم که پس از ساخت تاپ دوم، قیمت معکوس می شود. همانطور که در تصاویر بالا می بینید، هنگام تلاش برای انتخاب قسمت های بالا و پایین، از واگرایی منظم بهترین استفاده میشه. شما به دنبال منطقه ای هستید که قیمت متوقف بشه و معکوس شود.

اکنون که به واگرایی منظم دست پیدا کرده اید و به یکی دیگر از راه های شنخات الگوهای هارمونیک دست پیدا کرده اید، وقت آن است که حرکت کنید و در مورد نوع دوم واگرایی که واگرایی پنهان بیاموزید. نگران نباشید، مانند اتاق اسرار بسیار پنهان نیست و تشخیص آن چندان سخت نیست. دلیل اینکه آن را ‘پنهان’ می نامند این است که در درون روند فعلی پنهان شده است.

واگرایی صعودی پنهان

تعریف واگرایی پنهان چیست؟ واگرایی ها نه تنها نشانه معکوس شدن روند بالقوه هستند، بلکه میتونند به عنوان نشانه ای احتمالی برای ادامه روند استفاده بشه (قیمت همچنان در جهت فعلی خود حرکت می کند). همیشه به یاد داشته باشین، روند دوست شماست، بنابراین هر زمان که سیگنالی دریافت کردید که روند ادامه خواهد داشت، برای شما خوب است! واگرایی صعودی پنهان زمانی اتفاق میفته که قیمت به بالاتر (HL)  میره، اما اندیکاتور پایین‌تر (LL) رو نشان میده.

راه های شناخت الگوهای هارمونیک - تریدر اف ایکس

واگرایی نزولی پنهان

در نهایت، ما واگرایی نزولی پنهان داریم و به وسیله آن میتوان به شناخت الگوهای هارمونیک کمک کرد. احتمالاً تا به حال حدس زده اید که این در یک روند نزولی رخ میدهد. هنگامی که واگرایی نزولی پنهان را مشاهده می کنید، این احتمال وجود داره که این جفت ارز به روند کاهشی ادامه بده. بیایید آنچه را که تاکنون در مورد واگرایی پنهان آموخته‌اید خلاصه کنیم.

اگر دنبالگر روند هستین، پس باید مدتی را به کشف برخی واگرایی های پنهان اختصاص بدین. اگر به طور اتفاقی متوجه آن شدید، میتونه به شما کمک کنه زودتر در روند حرکت کنید. خوب به نظر میرسه، درسته؟

به خاطر داشته باشید که واگرایی های منظم سیگنال های احتمالی برای معکوس شدن روند هستند در حالی که واگرایی های پنهان سیگنال تداوم روند هستند. به این ترتیب انواع واگرایی ها این طور میشوند:

 • منظم = سیگنال بازگشت احتمالی روند
 • پنهان = سیگنال ادامه روند ممکن است

منابع جهت مطالعه بیشتر در زمینه آموزش فارکس:

https://www.babypips.com/learn

در بازار فارکس، الگوهای هارمونیک نیز برای تحلیل نمودارهای قیمتی استفاده می‌شوند. این الگوها ممکن است به صورت فرمی باشند و بر اساس تغییرات قیمت و الگوهای هندسی در نمودارهای قیمتی تشکیل شوند. در ادامه، چند روش برای شناخت الگوهای هارمونیک در بازار فارکس را مطرح می‌کنم:

 1. آموزش الگوهای هارمونیک: اولین قدم برای شناخت الگوهای هارمونیک در بازار فارکس، آموزش آن‌ها است. مطالعه الگوهای متداول مانند الگوهای گارملی، باترفلای، ساینس و غیره، و فهمیدن نحوه شکل‌گیری آن‌ها در نمودارهای قیمتی بسیار مفید است.
 2. استفاده از نرم‌افزارها و ابزارهای تحلیلی: برخی نرم‌افزارها و ابزارهای تحلیلی در بازار فارکس، امکان تشخیص الگوهای هارمونیک را فراهم می‌کنند. این ابزارها ممکن است الگوهای هارمونیک را به صورت خودکار شناسایی کرده و به تاجران اطلاع دهند.
 3. تمرین و تجربه: شناخت الگوهای هارمونیک نیازمند تجربه و تمرین است. با مطالعه و تجربه‌ی مستمر، توانایی شناسایی و تحلیل الگوهای هارمونیک در نمودارهای قیمتی بهبود می‌یابد.
 4. مشارکت در جامعه‌ی تجاری: مشارکت در جوامع تجاری آنلاین یا فعالیت در انجمن‌های مربوط به بازار فارکس، فرصتی برای آموزش از تجار با تجربه و به اشتراک گذاری دیدگاه‌ها و تحلیل‌های مفید در مورد الگوهای هارمونیک است.

با این روش‌ها و تمرین‌های مستمر، می‌توانید توانایی شناسایی و بهره‌برداری از الگوهای هارمونیک در بازار فارکس را بهبود بخشیده و از آن‌ها برای تحلیل و پیش‌بینی حرکت‌های قیمتی بهره‌برداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید