معرفی میانگین متحرک در فارکس

در این مقاله از آموزش فارکس به معرفی میانگین می پردازیم. میانگین متحرک یکی از رایج ترین اندیکاتورهای تکنیکالی است که استفاده می شود.  به سادگی راهی برای هموارسازی نوسانات قیمت است تا به شما کمک کند بین «نویز» معمولی بازار و جهت روند واقعی تمایز قائل شوید.

منظور ما از “میانگین متحرک” این است که شما میانه قیمت بسته شدن یک جفت ارز را برای آخرین تعداد دوره “X” می گیرید. در نمودار، به شکل زیر است:

میانگین متحرک چیست؟

همانطور که می بینید، به نظر می رسد مانند یک خط متحرک که روی قیمت قرار گرفته است (که توسط کندل های ژاپنی نشان داده شده است).

این نوع اندیکاتور تکنیکالی “میانگین متحرک” نام گذاری می شود. (MA) روی نمودار قیمت قرار گرفته است! آیا حفاری است؟ 😎

مانند هر اندیکاتور تکنیکالی، اندیکاتور  (MA) برای کمک به پیش‌بینی قیمت‌های آینده استفاده می‌شود.

اما چرا فقط به قیمت نگاه می کنید تا ببینید چه اتفاقی می افتد؟ دلیل استفاده از میانگین متحرک به جای صرفاً بررسی قیمت است… روندها در خطوط مستقیم حرکت نمی کنند.

قیمت زیگ و زاگ می شود، بنابراین به صاف کردن حرکات تصادفی قیمت کمک می کند و به شما کمک می کند روند اصلی را ببینید.

با مشاهده شیب ، می توانید جهت روند را بهتر مشخص کنید. همانطور که گفتیم، عملکرد قیمت را بهتر نمایش می کند. میانگین متحرک انواع مختلفی دارد و هر یک از آنها سطح “صافی” خود را دارند.

به طور کلی، هرچه میانگین متحرک نرم‌تر باشد، واکنش آن به حرکت قیمت کندتر است. هرچه  شیبش بیشتر باشد، واکنش سریعتر به حرکت قیمت انجام می شود. برای صاف‌تر کردن ، باید میانگین قیمت‌های بسته شدن را در دوره زمانی طولانی‌تری دریافت کنید.

تعریف میانگین متحرک

“Moving Average” یکی از ابزارهای محبوب و مورد استفاده در تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) در بازار فارکس (بازار ارزهای خارجی) است. این ابزار به منظور تحلیل و پیش‌بینی تغییرات قیمتی در بازار فارکس استفاده می‌شود.

در بازار فارکس، با محاسبه میانگین قیمت‌ها در بازه‌های زمانی مشخص، به ترتیب میانگین متحرک ساده و متحرک انتهایی، برای تحلیل نمودار قیمتی (Price Chart) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این میانگین متحرک به عنوان یک نقطه‌ی مرجعی عمل می‌کند تا نشان دهد که قیمت‌ها در چه موقعیتی نسبت به این میانگین قرار دارند.

روش‌های مختلف، از جمله میانگین متحرک ساده (SMA) و  (EMA) برای تحلیل نمودارهای قیمتی در بازار فارکس استفاده می‌شوند. در اینجا توضیح مختصری از هر کدام آورده شده است:

  1. میانگین متحرک ساده (SMA): در این روش، میانگین قیمت‌ها در طول یک بازه زمانی مشخص (مثلاً 20 روز یا 50 روز) محاسبه می‌شود. این روش برای تشخیص تغییرات طولانی‌مدت و روندها استفاده می‌شود و نسبت به نوسانات کوتاه‌مدت حساسیت کمتری دارد.
  2. میانگین متحرک انحراف معیار گوسی (EMA): در این روش، به هر نقطه از میانگین متحرک ساده وزنی نسبت داده می‌شود. از این روش برای تحلیل نمودارهای قیمتی که به نوسانات کوتاه

مدت حساسیت بیشتری نیاز دارند، استفاده می‌شود. EMA معمولاً محبوب‌تر است زیرا به اطلاعات بیشتر وزن می‌دهد و سریع‌تر به تغییرات جدید واکنش نشان می‌دهد.

با استفاده از میانگین متحرک در فارکس، ترندها، نقاط ورود و خروج احتمالی، سطوح پشتیبانی و مقاومت و الگوهای قیمتی مهم را می‌توان شناسایی کرد. همچنین، ترکیب میانگین متحرک‌های مختلف با یکدیگر و با دیگر ابزارهای تحلیلی نیز می‌تواند بهبود در تحلیل و تصمیم‌گیری در بازار فارکس داشته باشد.

نحوه انتخاب “طول” مناسب میانگین متحرک

“طول” یا تعداد دوره های گزارش از جمله محاسبه بر نحوه نمایش در نمودار قیمت تأثیر می گذارد.

هرچه «طول» آن کوتاه‌تر باشد، نقاط داده‌ای که در محاسبهگنجانده می‌شوند کمتر است، به این معنی که به قیمت فعلی نزدیک‌تر می‌شود.

این کار به سود کاربر نیست و ممکن است بینش کمتری نسبت به خود قیمت فعلی نسبت به روند کلی ارائه دهد. هرچه طول آن بیشتر باشد، نقاط داده بیشتری در محاسبه میانگین متحرک گنجانده می شود، به این معنی که هر قیمت واحد کمتری می تواند میانگین کلی را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر نقاط داده بیش از حد وجود داشته باشد، نوسانات قیمت ممکن است “بیش از حد نرم” شوند که نتوانید هیچ نوع روندی را تشخیص دهید! هر یک از این شرایط می تواند تشخیص تغییر جهت قیمت در آینده نزدیک را دشوار کند.

به همین دلیل، مهم است که طول (یا دوره‌هایی) را انتخاب کنید که سطح جزئیات قیمت را برای بازه زمانی معاملاتی شما فراهم می‌کند. اکنون، احتمالاً دارید فکر می کنید، “بیایید، بیایید به چیزهای خوب برسیم. چگونه می توانم از این برای تجارت استفاده کنم؟»

در این بخش ابتدا باید دو نوع عمده میانگین متحرک را برای شما توضیح دهیم:

  • ساده
  • نمایی

پس از آن که مانند مهارت‌های لیونل مسی بازیکن آرژانتینی فوتبالیست آرژانتینی در کنترل توپ، در قفل شدید، روش‌های مختلف استفاده از میانگین‌های متحرک و نحوه گنجاندن آن‌ها در استراتژی معاملاتی خود را به شما آموزش می‌دهیم.

ما همچنین به شما در سایت تریدر اف ایکس یاد خواهیم داد که چگونه آنها را محاسبه کنید و مزایا و معایب هر کدام را بیان کنید.

در سایت تریدر اف ایکس می توانید با ثبت نام در بروکر های مثل بروکر آلپاری، بروکر لایت فایننس، بروکر ارانته و بروکر stp trading ثبت نام کنید، و آموزش ها را در حساب دمو هر بروکر تست کنید.

4.3/5
لینک کوتاه مقاله

https://traderfx.ir/?p=9220

Picture of  تریدر اف ایکس

تریدر اف ایکس

وب سایت تریدر اف ایکس مجموعه ای از آموزش ها و ابزارهای و مرجعی پاسخگو به نیازهای معامله کردن در بازار فارکس شماست. تیم تریدر اف ایکس همیشه در تلاش است تا بهترین آموزش ها با بالاترین سود در بازار فارکس ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید