در دنیای روانشناسی چه می گذرد

در این مقاله از معامله گر سه بعدی در دنیای روانشناسی چه می گذرد حتما تا حالا از خودتان پرسیده اید که چرا بیشتر معامله گرها که حتی استراتژی های موفقی دارندو برای خودشان قوانین مدیریت سرمایه مشخصی نیز در نظر گرفته اند ولی باز هم در معاملات شان شکست میخورند و ضررهای زیادی میکنند؟ که همین نیز باعث میشود خیلی هایشان از این شغل مأیوس شوند و یا به طور کامل آن را کنار بگذارند.

دلیل اصلی این اتفاقات این است که این دسته از معامله گران که اتفاقا کم نیز نیستند نمیتوانند احساساتشان را کنترل کنند و این احساسات بر آنها غلبه می کند و باعث میشود که از قوانین استراتژی و مدیریت سرمایه شان تبعیت نکنند.

جاهایی که نباید وارد معامله بشوند ، می شوند و حد ضرر شان را تغییر می دهند و یا در معاملاتی که در سود هستند و هنوز به سودی که خودشان طبق قوانین معاملاتی شان تعیین کرده اند نرسیده اند ، معامله شان را می بندند و به عبارتی از تکنیک های محافظت از سودی که در قسمت مدیریت سرمایه یادگرفته اند به درستی استفاده نمیکنند.

یا مثلاًجایی که قوانین مدیریت سرمایه شان به آنها اجازه نمی دهد که بیش از دو درصد ضرر کنند وقتیدر معامله ای به این حد ضرر دو درصدی میرسد به دلیل تعصب به امید اینکه در آینده ای نزدیکاین معامله از ضرر بیرون می آید و به سود میرسند از معامله خارج نمیشوند و به حد ضرری کهقبلا انتخاب کرده اند پایبند نیستند و آن را تغییر میدهند.

دلیل تمامی این اتفاقات و شکست ها این است که احساسات این معامله گرها به طور قاطعانه تحت کنترل شان نیست و مدیریت رفتار آنها توسط کودک درون یا همان ضمیر ناخودآگاه شان انجام می شود.

جالب است بدانید که این افراد بعد از این اتفاقات یعنی وقتی که قوانین شان را زیر پا می گذارند خودشان را سرزنش میکنند که چرا این کار را انجام داده اند و به قوانین خودشان پایبندنبوده اند. بنجامین گراهام ( )Benjamin Grahamیکی از معروف ترین فعالان بورس و پدرسرمایه گذاری در دهه ۶۰میلادی است او بعد از بحران مالی سال ۱۹۲۹و با درس گرفتن از اشتباهات خودش توانست حسابی موفق شود.

او در کتاب سرمایه گذار هوشمند می گوید : مشکلات صلی یک معامله گر و بدترین دشمن آن به احتمال زیاد خودش است! واقعیتش من نیز کاملا بااین جمله موافقم چون خیلی از معامله گر ها با اینکه قوانین محکم و با ثباتی برای خودشان دارند به دلایلی که گفتم دشمن خودشان می شوند و حسابی ضرر به بار می آورند.

در دنیای روانشناسی چه می گذرد
در دنیای روانشناسی چه می گذرد

وارن بافت کتاب سرمایه گذار هوشمند را بهترین کتاب معامله گری که تا حالا منتشر شده است ، می داند. بافت چندین دهه بعد از انتشار این کتاب از روش های گفته شده در آن استفاده کرد و توانست سومین فرد ثروتمند جهان و مالک شرکتهای گایکو، هاینز و از سهامداران اصلی شرکت های اپل، جنرال الکتریک، پپسی، گلدمن ساکس و… شود. پس می شود نتیجه گرفت که باید ضمیرناخودآگاه ذهن را طوری مدیریت کرد که بتوانیم در شرایط بحرانی بهترین تصمیمها را برای یک معامله بگیریم.

در واقع بتوانیم در بحرانها قرار بگیریم اما بحرانی فکر نکنیم. در این زمینه دنیلکاهنمن( )Daniel Kahnemanروانشناس آمریکایی-اسرائیلی تحقیقاتی انجام داد و توانست درسال ۲۰۰۲به همراه ورنون اسمیث ( )Vernon Smithاقتصاددان آمریکایی برای کار بر رویروانشناسی قضاوت و تصمیم گیری و همچنین اقتصاد رفتاری برنده جایزه نوبل بشود.

نظر کاهنمن این بود که فقط احساسات یک معامله گر است که باعث موفقیت یا عدم موفقیت درمعامله گری می شود. بنابراین لازمه حرفه ای شدن در معامله گری علاوه بر داشتن قوانین محکم در استراتژی ها و مدیریت صحیح آنها، تربیت ذهن، اندیشه و باورهاست.

امروزه ثابت شده است که برای موفقیت باید ذهن قدرتمندی داشته باشید. مثلاً یک وزنه بردار برای اینکه قویتر و موفقتر از حسین رضازاده باشد در درجه اول باید ذهن او قدرتمندتر از ذهن حسین رضازاده باشد. به قول سهراب سپهری چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید.

شما هم برای تبدیل شدن به یک معامله گر حرفهای باید دیدگاه ها و اندیشه های تان را تغییر بدهید. نگران نباشید من به شما یاد میدهم تا بدانید زمانی که جهت یک معامله بر خلاف پیش بینی شماست و در یک بحران روحی قرارگرفته اید چه رفتار و اندیشه ای داشته باشید.

همچنین بهتان یاد می دهم که چطور احساسات تان را مدیریت کنید وکنترل ذهن و ضمیر ناخودآگاه تان را در اختیار بگیرید و در هر شرایطی بهترین ومنطقیترین تصمیمات را بگیرید. برای اینکه بتوانید مرحله به مرحله و آهسته آهسته تمام افکارقدرتمند یک معامله گر حرفهای را در خودتان ایجاد کنید اول باید ساختار سخت افزاری خودتان را که منجر به تولید احساسات میشود.

یعنی مغز و مکانیزم هوش هیجانی را مفصل بهتان توضیح بدهمتا بعد بتوانید نحوه عملکرد احساسی و منطقی خودتان را بشناسید و ببینید چه ارتباطی بین این عملکرد و ضمیر ناخودآگاه شما وجود دارد تا در ادامه به وسیله راهکارهایی که به شما آموزش می دهم بتوانید کنترل افکارتان را به دست بگیرید و بهترین عملکرد را از خودتان نشان بدهید.

اما قبل از آن دوست دارم چرخه احساسات معامله گر های مبتدی را بهتان آموزش بدهم تا یکبار دیگربیشتر به نقش احساسات در معامله گری پی ببرید و اهمیت این بخش را بیشتر درک کنید.

در سایت تریدر اف ایکس که یک مرجع تخصصی فارکس در ایران می باشد، با مراجعه به این سایت می توانید با ثبت نام در بروکر های مثل بروکر آلپاری، بروکر لایت فایننس، بروکر ارانته و بروکر stp trading ثبت نام کنید، و آموزش ها را در حساب های مجازی پیاده سازی کنید.

لینک کوتاه مقاله

https://traderfx.ir/?p=11438

مدرس دوره

استاد مهربان

سطح دوره​

فوق پیشرفته

تعداد جلسات​

73 ویدیو

هزینه دوره​

کاملا رایگان

Question mark

هر گونه سوال، پیشنهاد یا انتقادی در رابطه با دوره رایگان آموزش اکسپرت دارید در بخش دیدگاه‌ها مطرح نمایید تا بتوانیم بهترین آموزش ها را برای شما علاقمندان به آموزش ربات نویسی تهیه کنیم.