حمایت و مقاومت چیست؟ – تریدر اف ایکس

خطوط حمایت و مقاومت

حمایت و مقاومت چیست؟ یکی از پرکاربردترین مفاهیم در سری آموزش فارکس است. به اندازه کافی عجیب، به نظر می رسد که هر کسی ایده خود را در مورد نحوه اندازه گیری حمایت و مقاومت دارد. با احراز هویت در یکی از بروکرهای فارکس مثل آلپاری یا آمارکتس می توانید یک حساب مجازی باز کنید و طبق آنچه که در مقاله توضیح می دهیم به رسم خطوط حمایت و مقاومت بپردازید.

بیایید ابتدا نگاهی به اصول اولیه بیاندازیم. به نمودار بالا نگاه کنید، همانطور که می بینید این الگوی زیگزاگ در حال صعود است. هنگامی که قیمت به سمت بالا حرکت می کند و سپس عقب می نشیند، بالاترین نقطه ای که قبل از عقب نشینی به آن رسیده اید اکنون مقاومت است.

سطوح مقاومت نشان می دهد که کجا فروشندگان بیشتر وجود دارد. وقتی قیمت دوباره به بالا ادامه می‌دهد، پایین‌ترین نقطه‌ای که قبل از شروع دوباره به آن رسیده‌اید اکنون پشتیبانی است. سطوح پشتیبانی نشان می دهد که کجا خریداران بیشتر وجود دارد.

به این ترتیب، مقاومت و حمایت به طور مداوم با بالا و پایین رفتن قیمت در طول زمان شکل می‌گیرد. برعکس در طول یک روند نزولی صادق است. در ابتدایی ترین روش، معمولاً حمایت و مقاومت به این صورت معامله می شود:

معامله “جهش”

  • زمانی خرید کنید که قیمت به سمت حمایت نزدیک می شود.
  • زمانی بفروشید که قیمت به سمت مقاومت نزدیک می شود.

معامله “برک آوت”

  • زمانی خرید کنید که قیمت از طریق مقاومت شکسته شود.
  • در صورت کاهش قیمت از طریق پشتیبانی بفروشید.

“جهش” و “شکستن”؟ بگو چی؟ اگر کمی گیج هستید، نیازی به نگرانی نیست زیرا در ادامه این مفاهیم را با جزئیات بیشتری پوشش خواهیم داد.

حمایت و مقاومت چیست؟ - تریدر اف ایکس

ترسیم سطوح حمایت و مقاومت

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که سطوح حمایت و مقاومت اعداد دقیقی نیستند. اغلب اوقات، سطح حمایت یا مقاومتی را می بینید که شکسته به نظر می رسد، اما کمی بعد متوجه می شوید که بازار به آنها نزدیک می شود یا کمی رد می شود. در نمودارهای کندل استیک، این «آزمون‌های» حمایت و مقاومت معمولاً با سایه‌های کندل نشان داده می‌شوند. توجه کنید که چگونه سایه های کندل استیک ها سطح حمایت 1/4700 را آزمایش کردند. در آن زمان به نظر می رسید که قیمت در حال شکستن حمایت است. در نگاه گذشته، می‌توانیم ببینیم که قیمت صرفاً آن سطح را آزمایش می‌کرد.

حمایت و مقاومت چیست؟ - تریدر اف ایکس

پس چگونه واقعاً بفهمیم که حمایت و مقاومت شکسته شده است؟

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. برخی استدلال می‌کنند که اگر قیمت بتواند از آن سطح بگذرد، سطح حمایت یا مقاومت شکسته می‌شود. با این حال، متوجه خواهید شد که همیشه اینطور نیست. بیایید همان مثال خود را از بالا بگیریم و ببینیم وقتی قیمت واقعاً از سطح حمایت 1/4700 عبور کرد، چه اتفاقی افتاد. در این مورد، قیمت به زیر سطح حمایت 1/4700 بسته شد، اما در نهایت به بالای آن صعود کرد.

حمایت و مقاومت چیست؟ - تریدر اف ایکس

شکسته شدن حمایت و مقاومت

اگر باور می کردید که این یک شکست واقعی است و این جفت ارز را می فروختید، به شدت ضرر می کردید! اکنون با نگاهی به نمودار، می توانید ببینید و به این نتیجه برسید که پشتیبانی واقعاً شکسته نشده است.

هنوز بسیار دست نخورده است و اکنون حتی قوی تر است. پشتیبانی “نقض” شد اما فقط به طور موقت. برای کمک به فیلتر کردن این شکست های کاذب، باید حمایت و مقاومت را بیشتر به عنوان “منطقه” در نظر بگیرید تا اعداد مشخص. یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند این مناطق را پیدا کنید، ترسیم حمایت و مقاومت بر روی نمودار خطی است تا نمودار کندل استیک.

دلیل آن اینکه نمودارهای خطی فقط قیمت بسته شدن را به شما نشان می دهند در حالی که کندل ها بالا و پایین های شدید را به تصویر اضافه می کنند. این بالا و پایین‌ها می‌توانند گمراه‌کننده باشند، زیرا اغلب آنها فقط واکنش‌های «زانویی تند» بازار هستند. مانند زمانی است که شخصی در حال انجام یک کار واقعاً عجیب است، اما وقتی در مورد آن سؤال می شود، به سادگی پاسخ می دهد: “ببخشید، این فقط یک رفلکس است.” هنگام ترسیم حمایت و مقاومت، بازتاب های بازار را نمی خواهید. شما فقط می خواهید حرکات عمدی آن را طرح ریزی کنید. با نگاهی به نمودار خط، می‌خواهید خطوط حمایت و مقاومت خود را در اطراف مناطقی ترسیم کنید که می‌توانید قیمت چندین قله یا دره را مشاهده کنید.

حمایت و مقاومت چیست؟ - تریدر اف ایکس

دیدگاهتان را بنویسید