چه زمانی یک جفت ارز را بخریم یا بفروشیم؟ – تریدر اف ایکس

معاملات فارکس شامل تلاش برای پیش‌بینی این است که کدام ارز در مقابل ارز دیگری افزایش یا کاهش می‌یابد. چگونه می دانید چه زمانی یک جفت ارز بخرید یا بفروشید؟ در آموزش فارکس زیر، قصد داریم از تحلیل بنیادی کوچکی استفاده کنیم تا به ما در تصمیم‌گیری درباره خرید یا فروش یک جفت ارز خاص کمک کند.

عرضه و تقاضا برای یک جفت ارز به دلیل عوامل مختلف اقتصادی متغیر است که باعث بالا و پایین رفتن نرخ ارز می شود. هر ارز متعلق به یک کشور (یا منطقه) است. بنابراین تحلیل بنیادی فارکس بر وضعیت کلی اقتصاد کشور مانند بهره‌وری، اشتغال، تولید، تجارت بین‌المللی و نرخ بهره تمرکز دارد.

چه زمانی یک جفت ارز را بخریم یا بفروشیم؟ - تریدر اف ایکس

EUR/USD

در این مثال، یورو ارز پایه و بنابراین «اساس» خرید / فروش است. اگر معتقدید که اقتصاد ایالات متحده رو به تضعیف است، که به ضرر دلار آمریکا است، دستور خرید EUR / USD را اجرا می کنید. با این کار، یورو را با این انتظار خریده‌اید که در مقابل دلار آمریکا افزایش یابد. اما اگر معتقدید که اقتصاد ایالات متحده قوی است و یورو در برابر دلار آمریکا ضعیف می شود، دستور فروش یورو / دلار آمریکا را اجرا می کنید. با این کار، یورو را با این انتظار فروختید که در برابر دلار آمریکا کاهش یابد.

USD/JPY

در این مثال، دلار آمریکا ارز پایه و بنابراین «اساس» خرید / فروش است. اگر فکر می کنید که دولت ژاپن قصد دارد یِن را برای کمک به صنعت صادرات خود پایین آورد، دستور خرید USD / JPY را اجرا می‌کنید. با انجام این کار، دلار آمریکا را با این انتظار خریده‌اید که در مقابل یِن ژاپن افزایش یابد. اما اگر فکر می‌کنید که سرمایه‌گذاران ژاپنی پول خود را از بازارهای مالی ایالات متحده بیرون می‌کشند و تمام دلارهای خود را به یِن تبدیل می‌کنند و این به دلار آمریکا آسیب می‌رساند، دستور فروش USD / JPY را اجرا می‌کنید. با انجام این کار شما دلار آمریکا را با این انتظار که ارزش آن در برابر یِن ژاپن کاهش یابد فروخته‌اید.

GBP/USD

در این مثال، پوند ارز پایه و بنابراین «اساس» خرید / فروش است. اگر فکر می‌کنید که اقتصاد بریتانیا از نظر رشد اقتصادی بهتر از ایالات متحده خواهد بود، دستور خرید GBP/USD آمریکا را اجرا می‌کنید. با این کار، پوند خریده‌اید با این انتظار که در مقابل دلار آمریکا افزایش یابد. اما اگر فکر می‌کنید که اقتصاد بریتانیا رو به تضعیف است در حالی که اقتصاد آمریکا مانند چاک نوریس قوی است، دستور فروش GBP/USD را اجرا می‌کنید. با انجام این کار، پوند را با این انتظار فروختید که ارزش آن در برابر دلار آمریکا کاهش یابد.

نحوه معامله فارکس با USD / CHF

در این مثال، دلار آمریکا ارز پایه و بنابراین «اساس» خرید / فروش است. اگر فکر می‌کنید فرانک سوئیس بیش از حد ارزش گذاری شده است، یک دستور BUY USD / CHF  را اجرا می کنید. با انجام این کار، دلار آمریکا خریداری کرده‌اید به این امید که در مقابل فرانک سوئیس افزایش یابد. بهتر که بهتر متوجه این مثال ها شوید در یکی از بروکرهای معتبر فارکس از جمله آلپاری یا آمارکتس احراز هویت و ثبت نام کنید.

اگر فکر می‌کنید که ضعف بازار مسکن ایالات متحده به رشد اقتصادی آینده آسیب می‌زند، که دلار را تضعیف می‌کند، دستور فروش USD / CHF را اجرا ‌کنید. با این کار، دلار آمریکا را با این انتظار فروختید که ارزش آن در برابر فرانک سوئیس کاهش یابد.

معامله در “لات”

وقتی به خواربارفروشی می‌روید و می‌خواهید یک تخم‌مرغ بخرید، نمی‌توانید فقط یک تخم‌مرغ بخرید. در فارکس، خرید یا فروش 1 یورو به همان اندازه احمقانه است، بنابراین معمولاً بسته به بروکر و نوع حساب شما آن‌ها در “لات‌های” 1000 واحدی ارز (میکرو لات)، 10،000 واحد (مینی لات)، یا 100،000 واحد (لات استاندارد) عرضه می‌شوند.

معاملات مارجین

آیا درصورتیکه پول کافی برای خرید 10000 یورو نداشته باشم هنوز هم می‌توانم معامله کنم؟

بله می توانید! با استفاده از اهرم.

هنگامی که با اهرم معامله می‌کنید، نیازی به پرداخت 10000 یورو ندارید. در عوض، شما یک “سپرده” کوچک که به عنوان مارجین شناخته می‌شود، قرار می‌دهید. اهرم نسبت اندازه معامله (“اندازه پوزیشن”) به وجه نقد واقعی (“سرمایه معاملاتی”) مورد استفاده برای مارجین است.

به عنوان مثال، اهرم 50:1، همچنین به عنوان مارجین درخواستی 2٪ شناخته می‌شود، به این معنی است که برای باز کردن اندازه پوزیشن به ارزش 100،000 دلار، به 2000 دلار مارجین نیاز است.

معاملات مارجین به شما امکان می دهد تا با استفاده از کسری از سرمایه‌ای که معمولاً به آن نیاز دارید، پوزیشن‌های بزرگ را باز کنید. به این ترتیب می‌توانید پوزیشن‌های 1250 یا 50000 دلاری را با حداقل 25 یا 1000 دلار باز کنید. می‌توانید معاملات نسبتاً بزرگی را با سرمایه اولیه کمی انجام دهید.

در ادامه در مورد مارجین با جزئیات بیشتری صحبت خواهیم کرد، اما امیدواریم که بتوانید یک ایده اساسی از نحوه عملکرد آن به‌دست آورید. دقت کنید به ادامه مطالب که بسیارمهم است.

 • شما معتقدید که سیگنال‌های موجود در بازار نشان می‌دهد که پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا افزایش خواهد یافت.
 • شما یک لات استاندارد (100000 واحد پوند / دلار آمریکا) باز می‌کنید و با پوند انگلیس با مارجین مورد نیاز 2% خرید می‌کنید.
 • منتظر بالا رفتن نرخ ارز باشید.
 • وقتی یک لات (100000 واحد) GBP / USD را با قیمت 50000/1 خریداری می کنید، 100000 پوند می‌خرید که ارزش آن 150000 دلار است (100000 واحد *GBP 50000/1).
 • از آنجایی که مارجین مورد نیاز 2٪ بود، 3000 دلار آمریکا برای باز کردن معامله (150000 دلار * 2٪) در حساب شما کنار گذاشته می‌شود.
 • شما اکنون 100000 پوند فقط با 3000 دلار کنترل می‌کنید.
 • پیش‌بینی های شما به حقیقت می پیوندد و تصمیم به فروش می‌گیرید. شما پوزیشن را در 50500/1 می بندید. شما حدود 500 دلار درآمد دارید.
فعالیت شماGBPUSD
شما 100000 پوند با نرخ تبدیل 5000/1 خریداری می‌کنید.100,000+150,000-
بعد از حدود 20 دقیقه، نرخ مبادله GBP / USD به 5050/1 می‌رسد و می‌فروشید.100,000-150,500+
درنهایت شما 500 دلار سود کسب می‌کنید.0500+

هنگامی که تصمیم به بستن یک پوزیشن دارید، سپرده (“مارجین”) که در ابتدا انجام داده‌اید به شما بازگردانده می‌شود و محاسبه سود یا ضرر شما انجام می شود. سپس این سود یا ضرر به حساب شما واریز می شود.

بیایید مثال تجاری GBP / USD که در بالا ذکر شد را مرور کنیم؛

 • پوند / دلار آمریکا تنها نیم پنس افزایش یافت! نه حتی یک پنس. نیم پنس بود!
 • اما شما به راحتی 500 دلار کسب نمودید! 😲
 • چگونه؟ زیرا شما فقط 1 پوند معامله نمی‌کردید.
 • اگر اندازه پوزیشن شما 1 پوند بود، بله، فقط نیم پنس درآمد داشتید.
 • اما … اندازه پوزیشن شما 100000 پوند (یا 150000 دلار) بود که معامله را باز کردید.
 • چیزی که تمیز است این است که شما مجبور نبودید کل آن مبلغ را قرار دهید.
 • تنها چیزی که برای باز کردن معامله لازم بود 3000 دلار مارجین بود.
 • سود 500 دلاری از 3000 دلار سرمایه بازدهی 67/16 درصدی دارد! 😲😲
 • این درواقع قدرت معاملات اهرمی است!.

یک سپرده مارجین کوچک می‌تواند منجر به ضرر‌های بزرگ و یا همچنین سود شود. همچنین به این معنی است که یک حرکت نسبتاً کوچک می تواند منجر به حرکت نسبتاً بسیار بزرگتری در اندازه هر ضرر یا سود شود که می تواند به ضرر شما یا به نفع شما تأثیر داشته باشد.

 شما به راحتی می توانید 500 دلار را در بیست دقیقه از دست بدهید.

مثلاً فرض کنید شما یک حساب معاملاتی فارکس با یک سپرده کوچک 1000 دلاری باز می‌کنید. بروکر شما اهرم 100:1 را ارائه می‌دهد، بنابراین شما یک پوزیشن 100000 دلاری یورو/دلار آمریکا را باز می‌کنید. حرکت فقط 100 پیپ حساب شما را به 0 دلار می رساند! یک حرکت 100 پیپ معادل 1 یورو است! شما حساب خود را با حرکت قیمت تک یورو از بین بردید. تبریک!!! 👏

هنگام معامله با مارجین، مهم است که بدانید ریسک شما بر اساس ارزش کامل اندازه پوزیشن شما است. اگر نحوه معامله با مارجین را بلد نباشید، ممکن است خیلی سریع حساب خود را منفجر کنید. با توجه به این ریسک، یک بخش کامل را به نحوه انجام معاملات مارجین اختصاص می‌دهیم که به آن معامله مارجین 101 می‌گویند.

رول اور

برای پوزیشن‌هایی که در «زمان قطع» بروکر شما (معمولاً 5:00 بعد از ظهر به وقت شرقی) باز می‌شوند، یک «هزینه جابجایی» روزانه وجود دارد که به عنوان «کارمزد مبادله» نیز شناخته می‌شود که معامله‌گر بسته به پوزیشن‌هایی بازکرده‌اید یا می‌پردازد یا کسب می‌کند. اگر نمی‌خواهید برای پوزیشن‌های خود سود کسب کنید یا سود بپردازید، فقط مطمئن شوید که همه آن‌ها قبل از ساعت 5:00 عصر به وقت شرقی، پایان روز بازار بسته شده‌اند.

از آنجایی که هر معامله ارزی شامل قرض گرفتن یک ارز برای خرید یک جفت ارز دیگر است، هزینه‌های بازگرداندن بهره بخشی از معاملات فارکس است. به ازای یک جفت ارزی که قرض گرفته می‎شود سود تعلق می‌گیرد و سود خریداری شده دریافت می‌گردد.

اگر ارزی با نرخ بهره بالاتر از آنچه که می‌خرید یا قرض می‌گیرید ، تفاوت نرخ بهره خالص مثبت خواهد بود (یعنی USD / JPY) و در نتیجه سود خواهید کرد. برعکس، اگر تفاوت نرخ بهره منفی باشد، باید پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که بسیاری از بروکرهای خرد فارکس، نرخ‌های جابجایی خود را بر اساس عوامل مختلف (مانند اهرم حساب، نرخ‌های وام بین بانکی) تنظیم می‌کنند. لذا برای اطلاعات بیشتر در مورد نرخ‌های جابجایی خاص و روش‌های واریز و برداشت پول به حساب با بروکر خود تماس بگیرید.

در اینجا جدولی وجود دارد که به شما کمک می کند تفاوت نرخ بهره ارزهای اصلی را متوجه شوید.

نرخ بهره بانک مرکزی

کشورپول رایجنرخ بهره
ایالات متحدهUSD3.25%
منطقه یوروEUR1.50%
ایالت کینگدامGBP2.25%
ژاپنJPY-0.10%
کاناداCAD3.75%
استرالیاAUD2.60%
نیوزیلندNZD3.50%
سوئیسCHF0.50%

در مقالات بعدی، همه نکات را به شما آموزش خواهیم داد که چگونه می‌توانید از تفاوت‌های نرخ بهره به نفع خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید